Credits

Instruktør // Director:

Oktober dreng // October Boy (2018)
Opbyg Samfundet // Rebuild Society (2018) – documentary webseries
En Aften // An Evening (2016)
En Eftermiddag // An Afternoon (2014)
De Skjulte Børn // The Hidden Children (2013)

Producer:

Miss Rosewood (Helle Jensen, 2017, doc) – Co-Producer
Bad Boy Breathing (Jeppe Hansen, 2014, doc)
The Hidden Children (2013, doc)
Three Summers (Carlos Oliveira, 2007, Super16)

Postproducer // Postsupervisor:

– QEDA (Max Kestner, 2017, SF Film)
– Den Anden Side (Pernille Rose Grønkjær, 2017, Danish Documentary)
– A Modern Man (Eva Mulvad, 2017, Danish Documentary)
– Safari (Ulrich Seidl, 2016, Ulrich Seidl Film Produktion GmbH & Danish Documentary)
– Klassefesten 3 (Birger Larsen, 2016, Nordisk Film Production)
– Amateurs in Space (Max Kestner, 2016, Danish Documentary)
– Forældre // Parents (Christian Tafdrup, 2016, Nordisk Film Production)
– Til døden os skiller (Christian Sønderby Jepsen & Mira Jargil, 2016, 3×40 min, Moving Documentary)
– I Remember When I Die (Maria Bäck, 2015, Garage Film)
– Nøgle Hus Spejl // Key House Mirror (Michael Noer, 2015, Nordisk Film Production)
– Mand Falder // Man Falling (Anne Wivel, 2015, Danish Documentary)
– Naturens Uorden // Natural Disorder (Christian Sønderby Jepsen, 2015, Moving Documentary)
– Bonnie og de tusinde mænd (Mette Korsgaard, 60 min, 2015, Hansen & Pedersen film og fjernsyn)
– Rosita (Frederikke Aspöck, 2015, Nordisk Film Production)
– Kærlighed og kaos i kollektivet (Anni Pape, 5×30, 2015, Hansen & Pedersen film og fjernsyn)
– Songs from the Soil (Phie Ambo, 40 min, 2015, Viola-Lucia Film)
– Something Better to Come (Hanna Polak, 2014, Hanna Polak Film & Danish Documentary)
– Danskere i DDR (Camilla Pedersen, 4×30 min, 2014, Hansen & Pedersen film og fjernsyn)
– Cirkusdynastiet // The Circus Dynasty (Anders Riis-Hansen, 2014, Hansen & Pedersen film og fjernsyn)
– Ekstra Bladet – uden for citat // The Newsroom – off the record (Mikala Krogh, 2014, Danish Documentary Production)
– Så meget godt i vente // Good Things Await (Phie Ambo, 2014, Danish Documentary Production)
– Genetic Me (Pernille Rose Grønkjær, 2014, The Four Letter Revolution)
– Slottet // The Castle (Eva Mulvad, 2014, Danish Documentary Production)
– En Anderledes Dreng // A Different kind of Boy (Ulrik Wivel, 2013, Barok Film)
– Fogeden – sat på dagen // The Bailiff (Phie Ambo, 2012 Danish Documentary Production)
– A Normal Life (Mikala Krogh, 2012, Danish Documentary Production)
– Ballroom Dancer (Christian Bonke, Andreas Koefoed, 2011, Danish Documentary Production)
– Svend (Anne Wivel, 2011, Barok Film)
– Love Addict (Pernille Rose Grønkjær, 2011, Danish Documentary Production)
– The Good Life (Eva Mulvad, 2010, Danish Documentary Production)
– Bora Bora (Fabian Wullenweber, 2011, Nimbus Film)
– Sorte Kugler (Anders Matthesen, 2009, Nimbus Film)

Associate Producer

– Submarino (Thomas Vinterberg, 2010, Nimbus Film)
– Over gaden under vandet // Above the street, below the water (Charlotte Sieling, 2009, Nimbus Film)
– Flammen & Citronen // Flame & Citron (Ole Christian Madsen, 2008, Nimbus Film)
– Det som ingen ved // What no one knows (Søren Kragh Jacobsen, 2008, Nimbus Film)

Postproduction coordinator

– Eksperimentet (Louise Friedberg, 2010, Nimbus Film)
– Valhalla Rising (Nicolas Winding Refn, 2009, Nimbus Film)
– Cities on speed – Cairo garbage (Mikala Krogh, 2009, Danish Documentary Production)
– Cecilie (Hans Fabian Wullenweber, 2007, Nimbus Film)

Assistant Producer

– De fortabte sjæles ø // Island of Lost Souls (Nikolaj Arcel, 2007, Nimbus Film)
– A Soap (Pernille Fischer Christensen, 2006, Nimbus Film)
– Dark Horse (Dagur Kári, 2005, Nimbus Film)
– Min far er bokser // My Dad is a Champ (Morten Giese, 2005, Nimbus Film)

greenCredits